Przechowywanie książek – dawniej i dziś

Dawniej książki były oznaką sukcesu i symbolizowały mądrość. W mieszkaniu książki zazwyczaj stały na wierzchu w takim miejscu, by każdy gość mógł je zauważyć. Przechowywanie książek w otwartych przestrzeniach wiązało się jednak z pewnymi niedogodnościami. Książki stojące w odsłoniętym miejscu narażone były na zbieranie kurzu. A jak obecnie je przechowujemy? Szczerze mówiąc, niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Przechowywanie książek – na wierzchu czy pod kluczem?

Wciąż staramy się je trzymać na widoku np. na półkach w salonie. Można je także trzymać pod kluczem. To rozwiązanie wydaje się jednym z rozsądniejszych, gdyż książki znajdujące się w zamknięciu nie są narażone na gromadzenie się kurzu. To powoduje, że nie trzeba ich ciągle przecierać szmatką, by zachować w domu porządek. Jest też pewien minus takiej sytuacji – nie spełniają one swojej estetycznej funkcji. Na to również jest sposób – regał może być ze szklanym zamknięciem. Książki mogą być przechowywane w różnych pomieszczeniach. Ważne, by były one suche. Stare, nieużywane książki można znaleźć na strychu lub w piwnicy.

Gdzie czytasz, tam przechowujesz

Kolejnym sposobem na przechowywanie książek jest pozostawienie ich w pobliżu miejsca w którym czytamy. Najczęściej książki wtedy przechowane są w pobliżu łóżka, fotela czy kanapy. Składane są w stosiki lub kładzione na nocnej szafce. Czasem znajdują się na półkach zawieszone nad wezgłowiem w sypialni. W tym przypadku należy uważać, by książki nie stanowiły zagrożenia. Niewłaściwie ułożone, mogą runąć, co nie będzie zbyt przyjemnym doświadczeniem.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *