Wełna mineralna jest popularnym materiałem wybieranym do ocieplenia poddaszy. Jest tania, łatwa w montażu oraz można ją dopasować do konstrukcji dachu. Warto pamiętać o odpowiednim ociepleniu poddasza, by uniknąć strat energii i tym samym zredukować wydatki ponoszone na ogrzewanie. Dobór odpowiedniego rodzaju wełny mineralnej może w tym znacząco pomóc.

Zalety ocieplenia poddasza wełną mineralną

Wełna mineralna gwarantuje wysoki poziom izolacji termicznej i znacząco przyczynia się do zmniejszenia strat energii. Co ważne, jest to materiał, który stanowi izolację akustyczną i wycisza wnętrza. Do ocieplenia poddaszy warto wybierać wełnę mineralną średniej twardości, która posiada odpowiedni poziom sprężystości. Dzięki temu można ją łatwo dopasować do poddaszy, w których znajdują się zakamarki oraz miejsca trudno dostępne. Ogromną zaletą wełny mineralnej jest jej niepalność, która gwarantuje odpowiedni poziom zabezpieczenia poddaszy – jest to szczególnie ważne przy drewnianej konstrukcji dachu.

Wady ocieplenia poddasza wełną mineralną

Oczywiście nie ma co liczyć na to, że wełna mineralna jest materiałem idealnym – takiego raczej nie znajdziemy. Jest to materiał, który wymaga zastosowania specjalnych środków ostrożności przy montażu, ponieważ w bezpośrednim kontakcie może podrażniać skórę lub drogi oddechowe. Nie ma również tak dobrych właściwości izolacyjnych jak piana poliuretanowa, z drugiej jednak strony wełna jest od niej znacznie tańsza. Wełna mineralna może być nie do końca dobrym wyborem przy obecności w domu alergików. Struktura materiału dopuszcza bowiem do przenikania zarodników grzyby, kurzu czy drobnoustrojów, które następnie krążą w powietrzu.

Ile kosztuje ocieplenie poddasza wełną?

Ciężko jest jednoznacznie określić, ile będzie kosztowało ocieplenie poddasza wełną. Zależy to od wielkości samego poddasza, marki i grubości wybranej wełny oraz od tego, ile będzie kosztowała nas robocizna. Przykładowo, przy wyborze wełny ze średniej półki i ociepleniu 140 metrów kwadratowych poddasza, koszt materiałów powinien wynosić około 6,5 tysiąca złotych, natomiast koszty założenia wełny około 6,8 tysięcy złotych. Oczywiście konkretnej wyceny może dokonać firma, która zajmie się ociepleniem.

rockwool

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *